Úterý, 16 dubna, 2024
aktualne

Kalorické cyklování jako princip stravování: Podpořte svůj metabolismus v rychlejším trávení

Princip stravování, který je postaven na obměně jídelníčku a počtu kalorií. Díky tomu dosáhnete rychlejší metabolismus a nebudete v hubnutí stagnovat.


Princip kalorického cyklování je založen na tom, že každý den nejíte stejné množství kalorií. Střídáte tak dny s nižším a vyšším příjmem. Myšlenka stravy založené na tomto principu je taková, že udržíte svůj metabolismus ve střehu, ten se nebude zpomalovat a nebude zvyšovat chuť k jídlu.

Jakmile dosáhnete ideální hmotnost, tělo má tendenci další ztrátě hmotnosti odolávat. Děje se tak kombinací různých tělesných funkcí a mimo jiné i zpomalením metabolismu. Pokud si ale podle některých odborníků tělo nezvykne na stejnou denní dávku kalorií, bude metabolismus podporován v rychlejším trávení.

Přečtěte si: Nejlepší diety po 35-ce podle odborníka: Chcete-li se vyhnout biologickému stárnutí, jezte následující

Jak to funguje
Tato dieta nemá žádné přesné nastavení. Principem ale je, že si vypočítáte celkový metabolický příjem na určité období, například na týden nebo 14 dní. A pak si stanovíte dny, které budou „nižší“, „průměrné“ a „vyšší“. Někdy se udává, že počet nižších a středních by měl být v poměru 3: 1 oproti vyšším.

Příklad: v dvoutýdenním cyklu byste mohli udělat 11 dní nízkokalorického příjmu a potom tři dny s vyšším počtem kalorií. Můžete také fungovat v měsíčním cyklu, kdy budete mít tři týdny nízkokalorických dní a jeden týden vysoce kalorických dní. Pokud například přijímáte 1 500 kcal denně, je to 10 500 kcal za týden. Můžete jíst od pondělí do soboty 1 400 kcal a poslední den 2 100. Můžete jíst většinu dní 1 200 kcal a ve středu a v neděli „přihodit“ zbytek.

Jaké jsou výhody
Lidé, kteří zkoušejí cyklování kalorií, mohou být schopni držet dietu déle a cítit se spokojenější než ti, kteří se pokoušejí omezit pouze denní příjem, což potvrzují i ​​některé studie. Lidé sice hubnou stejně rychle jako ti, kteří drží „normální dietu“, cítí se ale méně hladoví a spokojenější. Vždy ale bude záležet především na skladbě vaší stravy.

Co jíst?
Je pochopitelně důležité, aby skladba jídelníčku byla vyvážená. Strava by měla obsahovat vysoký podíl vlákniny, bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých nenasycených tuků. Takže opět zelenina, v menší míře ovoce, mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny, tmavé pečivo, tmavá rýže, ryby, netučné maso a kvalitní rostlinné oleje. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou uzeniny, konzervy, doslazované cereálie, a samozřejmě smaženým a tučným jídlům.

Je dieta zdravá?
Pokud je dodržovaná vyvážená strava, která nevynechává žádnou skupinu potravin, není důvod, proč by cyklování kalorií nemělo být zdravé.

Jaké jsou její úskalí
Nebezpečí spočívá v tom, že ve dnech s nižším příjmem je snadné vynechat cenné živiny nebo mít příjem kalorií příliš nízký a nechat tak tělo hladovět. To pak působí na metabolismus právě opačně a zpomaluje ho. Je tedy důležité vyhnout se jídlům, které dodávají tělu jen „prázdné“ kalorie a neposkytují žádnou jinou výživu.

Také je důležité znát svůj zdravotní stav a správné množství kalorií pro vaši výšku, váhu a životní styl. Pokud se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv novou dietu, měli byste být pod dohledem lékaře, přednostně specialisty na výživu, kteří zaručí, že přijímáte dostatečné množství živin. Požadované množství kalorií je velmi individuální. Ale každá změna, kterou uděláte, by měla být „udržitelná“.

Nepřehlédněte: 4 superpotraviny, které byste měli dopřát svému tělu: Ještě dříve, než vypuknou epidemie

Pokud tedy uvažujete o této dietě, myslete především na to, že samotné střídání „hladovější“ a „sytějších“ dní rozhodně žádný výsledek nepřinese. Vždy záleží na tom, co konkrétně jíte, jak se hýbete nebo například i jak dlouho spíte.

SEO článek

Další články autora